Lot n°0024

- DESSEINE (François). Beschryving van oud en nieuw Rome, verddelt in drie deelen [...]. Het antyke graf der nazoonen, afgetekent en in 't koper gebragt door P. Sanctus Bartolus, nevens de uitleggingen over deze aaloude schilderyen van J. Petrus Bellorius. Eerste deel alleen. Amsterdam, François Halma, 1704, in-folio, faux titre, titre-frontispice gravé, [14]-160 p. ; titre-frontispice gravé, titre, [14]-260-[22] p., 1 carte dépliante de la méditerranée, 1 plan dépliant de la Rome antique, 3 plans sur double page des itinéraires des aqueducs, 1 plan sur double page des enceintes de Rome, 1 vue dépliante du forum romain, 1 vue dépliante de l'arc de triomphe de Septime Sévère, 1 vue dépliante du Capitole, 1 vue dépliante de l'arc de Constantin, 1 carte dépliante de l'empire romain, 1 carte sur double page du Latium, 1 vue dépliante de la procession du Triomphe, 11 planches sur double page, 112 gravures in- et hors texte, relié en 1 vol. plein vélin de l'époque, dos à 7 nerfs, pièce de titre en partie manquante, plats ornés d'un double cadre de filets à froid avec médaillon central et fleurons d'angle, coiffe supér. et 1 mors déchirés, qq. feuillets légèrement brunis. Sinds de renaissance oefende het antieke Rome een grote aantrekkingskracht uit op kunstliefhebbers en kunstenaars. In talrijke uitgaven schetsten de auteurs een beeld van het uitzicht van de stad. De ambities van de Parijzenaar François-Jacques De[s]seine (?-1715) waren hooggestemd: hij vestigde zich als boekhandelaar in Rome en wilde alle bestaande kennis over de stad uit Latijnse en Italiaanse bronnen in één Franstalig boek bundelen. In 1690 gaf hij een beschrijving van de stad uit: die is erg nauwkeurig en vermeldt nauwgezet de bronnen. De Amsterdamse boekverkoper François Halma vertaalde het werk in 1704 in het Nederlands en voegde er kopergravures aan toe uit een werk dat hij eerder al uitgaf: de Thesaurus antiquitatum Romanarum van Joannes Georgius Graevius uit 1694-1699. Het eerste van de drie delen beschrijft het oude Rome en de schilderingen in de Tomba dei Nasoni aan de Via Flaminia. De andere delen ontbreken (Nieuw Rome).
Estimation: 200/300€
Adjugé: 700€